SK EN

Publikácie

{$publication->getTitle()}
CELSI's Marta Kahancová, Mária Sedláková and Monika Martišková contributed to a new ETUI book "Working under pressure"

CELSI's Marta Kahancová and Mária Sedláková contributed with their chapter on the Slovak public sector and Monika Martišková on the Czech public sector to a new book "Working under pressure: Employment, job quality and labour relations in Europe’s public sector since the crisis", published by Euroepan Trade Union Institute.

{$publication->getTitle()}
CELSI's Marta Kahancová, Tibor Meszmann and Mária Sedláková published new article "Precarization via Digitalization? Work Arrangements in the On-Demand Platform Economy in Hungary and Slovakia

CELSI's Marta Kahancová, Tibor Meszmann and Mária Sedláková published their new article "Precarization via Digitalization? Work Arrangements in the On-Demand Platform Economy in Hungary and Slovakia" in Frontiers in Sociology.

{$publication->getTitle()}
Maria Sedláková z CELSI a jej kolegovia sa pýtajú, aké sú skúsenosti zamestnávateľov v súvislosti s pracovníkmi s diagnostikovanou rakovinou a ich návratom do práce.

V nedávnom článku "The challenge of return to work in workers with cancer: employer priorities despite variation in social policies related to work and health" uverejnenom v časopise Survivorship Journal, sa Maria Sedláková z CELSI a jej kolegovia, aké sú skúsenosti zamestnávateľov v súvislosti s pracovníkmi s diagnostikovanou rakovinou a ich návratom do práce.

{$publication->getTitle()}
Správa o projekte EESDA: "Stakeholders’ views on and experiences with the articulation of social dialogue and its effectiveness" (Akgüç, M .; Martišková, M .; Szüdi, G. a Nordlund, C.)

CELSI výskumníci Monika Martišková a Gábor Szüdi spolu s Mehtap Akgüçom z CEPS (Centre for European Policy Studies) a Carlom Nordlund nedávno uverejnili správu o projekte EESDA: Stakeholders’ views on and experiences with the articulation of social dialogue and its effectiveness".

{$publication->getTitle()}
Marta Kahancová, Monika Martišková a Mária Sedláková nedávno vydali novú knižnú kapitolu "Slovakia: Between coordination and fragmentation"

CELSI výskumníčky Marta Kahancová, Monika Martišková a Mária Sedláková nedávno vydali novú knižnú kapitolu *"Slovakia: Between coordination and fragmentation"

{$publication->getTitle()}
Marta Kahancová a Mária Sedláková vydali novú knižnú kapitolu "Slovak Trade Unions at a Crossroads – From Bargaining to the Public Arena”

Generálna riaditeľka CELSI Marta Kahancová a CELSI výskumníčka Mária Sedláková nedávno publikovali svoju kapitolu "Slovak Trade Unions at a Crossroads – From Bargaining to the Public Arena" v novej knihe editovanej Rudolfom Traub-Merzom a Timom Pringleom, "Trade unions in transition : From command to market economies".

{$publication->getTitle()}
Nová publikácia Kahanca a Faba: "Can a voluntary web survey be useful beyond explorative research? "

Kahanec a Fabo nedávno publikovali výskumný článok "Can a voluntary web survey be useful beyond explorative research?" , v International Journal of Metodics Social Research Methodology

{$publication->getTitle()}
Článok, ktorého spoluautormi sú M. Kahanec, M. Guzi a L. Mýtna Kureková, "How Immigration Grease Is Affected by Economic, Institutional, and Policy Contexts: Evidence from EU Labor Markets"

Nový článok "How Immigration Grease Is Affected by Economic, Institutional, and Policy Contexts: Evidence from EU Labor Markets", ktorého autormi sú Martin Kahanec, Martin Guzi a Lucia Mýtna Kureková je už publikovaný a k dispozícii online.

{$publication->getTitle()}
Článok, ktorého spoluautormi sú Kahanec a Guzi, "How Immigrants Helped EU Labor Markets to Adjust during the Great Recession", uverejnený v International Journal of Manpower

Článok "How Immigrants Helped EU Labor Markets to Adjust during the Great Recession", publikovaný Kahancom and Guzim v: International Journal of Manpower, Vol. 38, No. 7, (2017), 996-1015

{$publication->getTitle()}
Martin Kahanec publikoval nové knižné kapitoly: "A Sustainable Immigration Policy for the EU" a “EU Mobility”

CELSI výskumník Martin Kahancec v spolupráci s Joom Ritzenom práve uverejnili svoje kapitoly "A Sustainable Immigration Policy for the EU" a “EU Mobility” v novej knihe editovanej Ritzenom "A Second Chance for Europe".

Newsletter sign-up

Kliknutím na tlačidlo prihlásiť sa, súhlasíte s pravidlami o ochrane súkromia..