Publikácie
Tím CELSI spoluautoroval štúdiu o tom, ako inštitúcie formujú rozdiely medzi prisťahovalcami a domácimi na trhu práce v Európe v časopise Migration Studies
Tím CELSI spoluautoroval štúdiu o tom, ako inštitúcie formujú rozdiely medzi prisťahovalcami a domácimi na trhu práce v Európe v časopise Migration Studies
Publikované dňa 10. február 2022 v kategórii Články vo vedeckých časopisoch
Spolu s Luciou Mýtnou Kurekovou tím CELSI v zložení Martin Kahanec a Martin Guzi publikoval v Migration Studies spoluautorskú štúdiu o tom, ako inštitúcie formujú rozdiely na trhu práce medzi prisťahovalcami a domácimi obyvateľmi v Európe. Autori ukazujú, že inštitúcie majú význam pre rozdiely na trhu práce medzi prisťahovalcami a pôvodnými obyvateľmi, a skúmajú, aký význam majú.
Spolu s Luciou Mýtnou Kurekovou tím CELSI v zložení Martin Kahanec a Martin Guzi publikoval v Migration Studies spoluautorskú štúdiu o tom, ako inštitúcie formujú rozdiely na trhu práce medzi prisťahovalcami a domácimi obyvateľmi v Európe.
Autori ukazujú, že inštitúcie majú význam pre rozdiely na trhu práce medzi prisťahovalcami a pôvodnými obyvateľmi, a skúmajú, aký význam majú. Hlavným prínosom článku je, že empiricky spája rozdiely na trhu práce medzi prisťahovalcami a pôvodnými obyvateľmi s rámcom Varieties of Capitalism; navrhuje inovatívnu dvojstupňovú metodológiu, ktorá realistickejšie modeluje rôznorodosť skúseností prisťahovalcov a pôvodných obyvateľov na európskych trhoch práce; a poskytuje komplexný opis systematizovaného rozsahu inštitucionálnych a politických faktorov rozdielov na trhu práce medzi prisťahovalcami a pôvodnými obyvateľmi v Európe pre rôzne skupiny prisťahovalcov.
"Dúfame, že inšpirujeme k ďalšej teoretizácii tohto zložitého vzťahu, ktorý je zatiaľ veľmi málo teoreticky rozpracovaný, a tiež k hlbšiemu empirickému skúmaniu úloh najmä tých inštitucionálnych faktorov, ktoré naša štúdia identifikovala ako veľmi významné," komentoval Kahanec.
Štúdia je na stiahnutie tu: https://academic.oup.com/migration/article/9/4/1823/6456197