SK EN

DEFEN-CE: Sociálny dialóg na obranu zraniteľných skupín na trhoch práce po pandémii COVID-19

Tím DEFEN-CE usporiadal 5. októbra 2023 v Bruseli úspešnú záverečnú konferenciu

5. október 2023

Dňa 5. októbra 2023 sa v Bruseli konala záverečná konferencia projektu DEFEN-CE „Sociálny dialóg na obranu zraniteľných skupín na trhoch práce po pandémii COVID-19“.

Podujatie sa začalo otváracím príhovorom Minny van Gerven z Helsinskej univerzity. V rámci úvodných poznámok Minna van Gerven poskytla komplexný prehľad o ceste projektu DEFEN-CE.

Projekt počas svojho priebehu osvetľoval zraniteľnosti, ktoré ovplyvnili rôzne skupiny, pričom zdôraznil kľúčovú úlohu sociálneho dialógu.

Okrem toho projekt zdôraznil najdôležitejšie politiky, ktoré nadobudli účinnosť na európskej aj národnej úrovni v reakcii na výzvy, ktoré predstavovala pandémia COVID-19.

V dôsledku toho sa tento výskum ukázal ako neoceniteľný zdroj, ktorý poskytuje pohľad na hlboké dôsledky pandémie na rozvoj politiky a sociálneho dialógu.

V dôsledku toho projekt DEFEN-CE funguje nielen ako kompas pri zvládaní pretrvávajúcich výziev, ale aj ako základný kameň pre budovanie odolnejšej a dobre pripravenej budúcnosti.

Hlavný rečník Ragnar Horn, veľvyslanec Európskej únie a zástupca Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť pri Európskej komisii, priniesol poslucháčom množstvo odborných znalostí v oblastiach ako Európsky semester, sociálna politika, dlhodobá starostlivosť a ochrana zraniteľných skupín.

Horn zdôraznil závažnosť výziev, ktorým Európa čelí, umocnených vonkajšími udalosťami, ako je ruský konflikt na Ukrajine. Tieto výzvy viedli k rastúcej inflácii, energetickým krízam a zvýšeným životným nákladom, čo neúmerne postihlo zraniteľné skupiny.

Okrem toho poukázal na často prehliadané dlhodobé štrukturálne výzvy vrátane zelenej transformácie, starnutia populácie a klesajúcej miery rastu. Horn zopakoval ciele Európskeho piliera sociálnych práv pre zamestnanosť, odbornú prípravu a znižovanie chudoby do roku 2030 a úlohu nedávneho Prvého fóra sociálnych práv v zamestnaní pri presadzovaní sociálnej Európy. Jeho volanie po jednote a spolupráci v týchto náročných časoch u divákov rezonovalo.

V časti „Opatrenia na ochranu zraniteľných skupín na trhu práce v EÚ v rámci Covid-19“, ktorej predsedala Monika Martišková, projekt DEFEN-CE ponúkol hlboký ponor do ochrany zraniteľných skupín.

Chaitawat Boonjubun a Barbora Holubová prezentovali zistenia na úrovni EÚ, kde boli údaje zozbierané z rozhovorov so zainteresovanými stranami v 12 krajinách so zameraním na 5 párov podobných systémov sociálneho štátu a sociálneho dialógu. Ich výskum odhalil, že zraniteľnosť nie je len o vystavení sa špecifickým rizikám, ale je formovaná aj faktormi, ako je vek, pohlavie a etnická príslušnosť.

Pandémia COVID-19 zintenzívnila zraniteľnosť týchto skupín, pričom politiky na úrovni EÚ sa primárne zamerali na všeobecný trh práce a ochranu podnikania. Národné vlády a sociálni partneri zohrali kľúčovú úlohu pri formovaní politík, pričom zdôraznili komplexnú dynamiku moci na trhu práce a význam sociálneho dialógu pri ochrane práv zraniteľných pracovníkov.

Mark Bergfeld z UNI Europa poskytol podnetnú prezentáciu, ktorá objasnila makroproblémy, ktoré sa objavili počas krízy COVID-19. Jeho postrehy zahŕňali nedostatok pracovnej sily, stagnujúce reálne mzdy, rovnováhu síl medzi odbormi a zamestnávateľmi a vyvíjajúcu sa definíciu nevyhnutných pracovníkov.

Zdôraznil obnovenú silu v odborovom hnutí a úlohu nedostatku pracovnej sily pri raste miezd, najmä v sektoroch s tradične nízkymi mzdami. Táto konferencia objasnila mnohostranné výzvy a príležitosti vznikajúce v dôsledku pandémie, pričom zdôraznilo potrebu komplexného a inkluzívneho prístupu na ochranu zraniteľných pracovníkov a presadzovanie ich práv.

Marta Kahancová v nasledujúcej časti konferencie diskutovala o úlohe sociálneho dialógu pri ochrane zraniteľných skupín počas krízy COVID-19 v celej Európe. Zdôraznila rozmanitosť systémov sociálneho dialógu a to, ako rôzne krajiny reagovali na pandémiu. Marta zdôraznila stabilitu sociálneho dialógu, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, a diskutovala o využití osobných prepojení na prístup k vláde na spoluprácu.

Záverečná časť konferencie - Otázky a odpovede - sa ďalej venovala skúmaniu sily a mobilizáciu odborov počas krízy a ich význam pre vyvíjajúci sa trh práce. Marta zdôraznila, že je potrebné, aby sa odbory prispôsobili rôznym potrebám rôznych skupín pracovníkov a ako by diverzifikácia odborových aktivít mohla byť cestou vpred.

Konferencia poskytla cenné poznatky o ponaučeniach z vplyvu pandémie na sociálny dialóg v celej Európe.

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\