Projekty
GINI: Dopad rastúcich nerovností
6
2010 - 2013
GINI projekt je zameraný na skúmanie nerovností v príjmoch resp. majetkových pomeroch a vzdelaní, ako aj na sociálny, politický a kultúrny vplyv takýchto nerovností v spoločnosti.
Číslo projektu:
244592
GINI projekt je zameraný na skúmanie nerovností v príjmoch resp. majetkových pomeroch a vzdelaní, ako aj na sociálny, politický a kultúrny vplyv takýchto nerovností v spoločnosti. Projekt kombinuje interdisciplinárny prístup s použitím vylepšenej metodológie a širokým pokrytím skúmaných krajín. Skúma vnútroštátne a medzištátne rozdiely v úrovniach nerovností a ich trendov, aby bolo možné zistiť ich vplyv a vyvodiť dôsledky pre stratégie a inštitúcie. Projekt umožňuje porovnávanie vplyvu nerovností medzi 25-imi členskými štátmi EÚ, USA, Japonskom, Kanadou a Austráliou. Sociálne vplyvy zahrňujú prístup k vzdelaniu a akademický úspech, individuálne možnosti zamestnania sa a správania sa na trhu práce, nezamestnanosť, úroveň životných podmienok, rodinu a domácnosť (jej založenie a prípadný rozpad), bytovú otázku a medzigeneračnú sociálnu mobilitu, zdravotný stav a dĺžku života jednotlivca, a sociálnu súdržnosť a polarizáciu. Projekt taktiež skúma dlhodobé základné trendy, ekonomický cyklus a momentálnu finančnú a ekonomickú krízu. Skúmané politicko-kultúrne vplyvy sa rozvíjajú na základe nasledujúcich otázok:
- Spôsobujú nerovnosti v príjmoch/vzdelaní prehĺbenie kultúrnej a politickej vzdialenosti medzi jednotlivcami, napr. odcudzujú ľudí od politiky, globalizácie a Európskej integrácie?
- Ako ovplyvňujú nerovnosti jednotlivcov a všeobecnú sociálnu dôveru?
- Je akceptovanie nerovností a redistribučných stratégií ovplyvnená samotnou nerovnosťou? Aký vplyv majú politické systémy (koalície, vláda jednej strany)?
Na záver sa projekt zameriava na výhody a nevýhody obmedzovania nerovností v príjmoch a nasledovného efektu zmiernenia ostatných nerovností (napr. V oblasti zdravotníctva, bytovej otázky a vo vzdelaní...).
Martin Kahanec z CELSI pôsobí v rámci projektu GINI ako expert pre prípadovú štúdiu o ČR a SR. Hlavným cieľom je zdokumentovať vývoj nerovností a posúdiť ich vplyv na spoločnosť a ekonomiku, ako aj interakciu nerovností s národnými a lokálnymi stratégiami.
Udalosti projektu