SK EN

Správy

Zakladateľ a riaditeľ CELSI Martin Kahanec vymenovaný za hlavného vedeckého poradcu Európskej komisie


« Späť k správam

Zakladateľ a riaditeľ CELSI Martin Kahanec vymenovaný za hlavného vedeckého poradcu Európskej komisie

Publikované dňa 21. máj 2025

story.title

Ako prvý Slovák v tejto prestížnej pozícii bol zakladateľ a riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) Martin Kahanec vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (Group of Chief Scientific Advisors, GCSA) pri Európskej komisii.

V rámci Mechanizmu vedeckého poradenstva (SAM) poskytuje GCSA vysokokvalitné, včasné a nezávislé vedecké poradenstvo Kolégiu európskych komisárov k akýmkoľvek témam, vrátane otázok verejnej správy, ktoré Európsky parlament a Európska rada považujú za mimoriadne dôležité.

Skupina GCSA sa skladá z maximálne siedmich individuálnych poradcov, vybraných na základe ich výnimočnej odbornej úrovne a širokej vízie, ktorá spoločne odráža pochopenie kľúčových vedeckých poznatkov vrátane interdisciplinárneho a multidisciplinárneho výskumu.

Kahanec bol nominovaný Slovenskou ekonomickou spoločnosťou a vybraný a vymenovaný Európskou komisiou s účinnosťou od mája 2025 na trojročné funkčné obdobie, ktoré môže byť predĺžené o ďalšie dva roky.

Martin Kahanec je zakladateľom (s Martou Kahancovou) a vedeckým riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) a od roku 2015 vedecky pôsobí na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Je tiež profesorom a bývalým dekanom na Stredoeurópskej univerzite (CEU) vo Viedni ako aj riaditeľom jej Centra pre ľudské práva Johna Shattucka.

Ako člen Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie bude Kahanec poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre Kolégium európskych komisárov k akýmkoľvek témam, vrátane politických otázok, ktoré Európsky parlament a Rada považujú za mimoriadne dôležité.

„Toto vymenovanie je pre mňa osobnou poctou, ale aj uznaním inšpirujúcich akademických komunít, ktorých som členom – Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI), Ekonomickej univerzity v Bratislave, CEU vo Viedni, ako aj v širšom európskom a medzinárodnom akademickom priestore. Teším sa, že budem môcť prispieť k tvorbe politík založených na dôkazoch a zdôrazniť dôležitosť spoločenských vied pri riešení najpálčivejších výziev súčasnosti,“ uviedol Kahanec.

Skupina hlavných vedeckých poradcov (GCSA)

Skupina hlavných vedeckých poradcov pozostáva z maximálne siedmich individuálnych poradcov, ktorí sú vyberaní na základe výnimočných odborných znalostí a širokého rozhľadu. Spoločne reprezentujú porozumenie dôležitým vedeckým trendom vrátane interdisciplinárneho a multidisciplinárneho výskumu.

Ich úlohou je poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo a odporúčania kolégiu komisárov Európskej komisie, a tým prispievať ku kvalite legislatívy EÚ.

Poradcovia úzko spolupracujú s projektom Scientific Advice for Policy by European Academies (SAPEA) – konzorciom viac ako 100 európskych akadémií a vedeckých spoločností, pokrývajúcich oblasti inžinierstva, humanitných, medicínskych, prírodných a spoločenských vied.

Spolu so sekretariátom zriadeným v rámci Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie tvoria GCSA a SAPEA spoločne Mechanizmus vedeckého poradenstva (SAM).

Mechanizmus vedeckého poradenstva (SAM) zohráva kľúčovú úlohu pri poskytovaní kvalitného, včasného a nezávislého vedeckého poradenstva kolégiu komisárov EÚ – vrátane otázok, ktoré sú označené Európskym parlamentom a Radou za prioritné.

Viac informácií o Skupine hlavných vedeckých poradcov (GCSA) nájdete na tomto odkaze: https://scientificadvice.eu/about-us/group-of-chief-scientific-advisors/about-the-advisors/

 

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\