Správy
CELSI sa zúčastnilo globálneho podujatia o dôstojných mzdách, ktoré organizovala Medzinárodná organizácia práce v Ženeve
CELSI sa zúčastnilo globálneho podujatia o dôstojných mzdách, ktoré organizovala Medzinárodná organizácia práce v Ženeve
Publikované dňa 6. máj 2025
Dvojdňové podujatie otvorila Sukti Dasgupta, riaditeľka oddelenia WORKQUALITY ILO. Rečníci a panelisti počas konferencie diskutovali o princípoch výpočtu dôstojných miezd, potrebe zohľadňovať ekonomické faktory a príčiny nízkej odmeňovacej úrovne, o úlohe inštitúcií určujúcich mzdy (minimálna mzda a kolektívne vyjednávanie), ako aj o perspektívach súkromných aktérov a viacerých zainteresovaných strán.
CELSI ako súčasť globálnej siete výskumných inštitútov a univerzít, ktoré prispievajú k výpočtom dôstojných miezd nadácie WageIndicator pre 175 krajín a viac ako 3 000 regiónov, zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji ukazovateľov primeranosti príjmov.
Na konferencii Martin Kahanec zdôraznil, že existencia viacerých ukazovateľov dôstojnej mzdy — ako sú napríklad tie vyvinuté nadáciou WageIndicator — by nemala byť vnímaná ako slabosť, ale ako výhoda, pretože umožňuje transparentnosť, prispôsobenie miestnym podmienkam a praktickú politickú aplikovateľnosť.
Vďaka vedecky podloženej a lokálne overenej metodológii poskytuje WageIndicator, s prispením CELSI a jeho partnerskej siete, spoľahlivé odhady dôstojných miezd, ktoré napomáhajú zvyšovaniu primeranosti príjmov a životnej úrovne na celom svete.
„Naša analýza ukazuje, že dôstojné mzdy sa viac približujú prahu minimálneho príjmu potrebného na dôstojný život ako minimálne mzdy a iné štandardy primeranosti, a preto poskytujú tvorcom politík, výskumníkom, zamestnávateľom a globálnym inštitúciám robustný nástroj na hodnotenie a zlepšovanie mzdových politík,“ zdôraznil Kahanec.