Správy
Stredná Európa medzi kapitalizmom a klimatickou zmenou: Diskusia ku krstu knihy
Stredná Európa medzi kapitalizmom a klimatickou zmenou: Diskusia ku krstu knihy
Publikované dňa 10. február 2026

Ako sa Stredná Európa vyrovnáva s napätím medzi kapitalizmom, klimatickou zmenou a udržateľnosťou, a to všetko z pozície semi-periférie?
Dňa 26. februára 2026 sa uskutoční verejná diskusia pri príležitosti uvedenia knihy Uviaznutí na semi-periférii? Stredná Európa medzi kapitalizmom a klimatickou zmenou, organizovaná Proforum a Friedrich-Ebert-Stiftung Slovensko.
Zameria na to, ako sa v regióne pretínajú historické rozvojové trajektórie, ekonomické modely a environmentálne obmedzenia.
📘 Diskusia, na ktorej sa zúčastní aj výskumníčka CELSI Monika Martišková, sa bude venovať ceste Strednej Európy od industrializácie k integrácii do EÚ, rozporom medzi ekonomickým rastom a ekologickými limitmi, ako aj širšej otázke, či a za akú cenu je možný prechod k udržateľnosti.
Hostia diskusie:
- Richard Filčák – vedúci Prognostického ústavu SAV
- Brigita Schmögnerová – prezidentka Proforum
- Richard Stáhel – riaditeľ Filozofického ústavu SAV
- Monika Martišková – CELSI & Karlova univerzita
🔗 Odkaz na registráciu: https://forms.gle/Kj8ALoYVxiq5KRfg8