Správy
Výskumníci CELSI na konferencii ILO: Podpora životného minima a dôstojnej práce na globálnej úrovni
Výskumníci CELSI na konferencii ILO: Podpora životného minima a dôstojnej práce na globálnej úrovni
Publikované dňa 9. júl 2025
Výskumníci Nina Holičková a Martin Guzi z CELSI sa od 2. do 4. júla zúčastnili 9. ročníka konferencie ILO Regulating for Decent Work, ktorá sa konala v Ženeve vo Švajčiarsku, ako súčasť medzinárodného tímu WageIndicator. Ich účasť potvrdzuje silný záväzok CELSI presadzovať dôstojnú mzdu, spravodlivé odmeňovanie a zlepšovanie podmienok pracujúcich po celom svete.
V rámci špeciálnej paralelnej sekcie „Living Wages and Decent Work“ predstavil Martin Guzi výskumnú štúdiu „Global Benchmarks for Decent Living“, ktorú vypracoval spolu s Martinom Kahancom, Ninou Holičkovou a Nii Ashiom Amanquarnorom.
Štúdia predstavuje nový harmonizovaný ukazovateľ primeraného príjmu a preukazuje, že dôstojná mzda lepšie odráža skutočné potreby ľudí než súčasné zákonné minimálne mzdy.
Na vzorke 38 krajín autori identifikovali „bod materiálnej deprivácie“ – teda úroveň mzdy, nad ktorou sa pravdepodobnosť nenaplnenia základných životných potrieb výrazne znižuje.
Výsledky predstavujú praktický nástroj pre tvorcov politík, zamestnávateľov aj sociálnych partnerov na hodnotenie a zlepšovanie mzdových opatrení.
“ILO v apríli 2025 vydali metodológicku príručku, ktorá pomaha krajinám vypočítať a implementovať dôstojnú mzdu. V Ženeve sme tak mohli diskutovať skúsenosti a detaily výpočtu living wage priamo s expertmi ILO. Téma dôstojných miezd je aktuálna v rovnako v bohatých aj chudobných krajinách,” zhodnotil konferenciu Martin Guzi.
Tím WageIndicator zároveň predstavil aj koncept „Living Tariff“ – dôstojného mzdového minima pre samostatne zárobkovo činné osoby – a ponúkol empirické dôkazy, že dôstojná mzda skutočne odzrkadľuje príjem potrebný na dôstojný život.
Sme hrdí, že výskumníci CELSI sa podieľajú na formovaní globálnych diskusií o spravodlivom odmeňovaní.
🔗 Viac o výskume CELSI v oblasti dôstojnej mzdy: https://celsi.sk/sk/publikacie/detail/861/tlacova-sprava-vyznamna-cast-zamestnancov-dostava-mzdu-ktora-nestaci-na-dostojne-zivobytie/