SK EN

Publikácie

Tlačová správa: Slovenský ekonóm profesor Martin Kahanec bol zvolený do prestížnych pozícií v akademickej Európe


« Späť k publikáciám

Tlačová správa: Slovenský ekonóm profesor Martin Kahanec bol zvolený do prestížnych pozícií v akademickej Európe

Publikované dňa 13. január 2025

Tlačová správa: Slovenský ekonóm profesor Martin Kahanec bol zvolený do prestížnych pozícií v akademickej Európe

Martin Kahanec sa ako prvý Slovák stal viceprezidentom a členom Správnej rady európskej akadémie vied Academia Europaea, ako aj predsedom jej Oddelenia spoločenských a príbuzných vied.

 

Zakladateľ a vedecký riaditeľ CELSI Martin Kahanec sa ako prvý Slovák stal členom Správnej rady (Board of Trustees) a predsedom Oddelenia spoločenských a príbuzných vied (Class Chair for Social and Related Sciences) európskej akadémie vied Academia Europaea.

Zároveň sa ako predseda oddelenia stal vice-prezidentom Academia Europaea. Vo vedení Oddelenia spoločenských a príbuzných vied nahradil významného švédskeho vedca, profesora Björna Wittrocka.

Profesor Kahanec bol do týchto prestížnych pozícií v akademickej Európe zvolený na 36. výročnom stretnutí členov Európskej akadémie vied 26. novembra v Poľskej Wroclawi. Obe nové funkčné obdobia sú 5-ročné a začali mu plynúť od 1. januára 2025.

Kahanec bol za člena Európskej akadémie vied prijatý v roku 2016. Tohto ocenenia sa mu dostalo ako celkovo piatemu Slovákovi a vôbec prvému v spoločenských a príbuzných vedách. Noví členovia Academia Europaea sú nominovaní existujúcimi členmi a následne prechádzajú dôsledným hodnotiacim procesom, po ktorom sú predložení Rade Academia Europaea na schválenie.

Pred ním boli zo Slovenska za členov akadémie zvolení muzikológ Oskár Elschek, farmakologička Daniela Ježová, profesor fyziky Vladimír Bužek, a profesor aplikovanej mechaniky Ján Sládek. V sekcii Ekonómia, biznis, a manažérske vedy, ktorú vedie od roku 2021 do súčasnosti, sa medzičasom zo Slovenska členmi stali profesori Július Horváth a Mikuláš Ľuptáčik.

Academia Europaea

Academia Europaea bola založená v roku 1988 ako pan-Európska akadémia vied. V súčasnosti má viac ako 5500 členov, renomovaných vedcov reprezentujúcich každú európsku krajinu a vednú disciplínu, vrátane 88 držiteľov Nobelovej ceny.

Academia Europaea má štyri základné oddelenia: 1) Humanitné vedy, 2) Spoločenské a príbuzné vedy, 3) Prírodné vedy a 4) Biologické vedy, pričom každá má minimálne 5 sekcií a na ich fungovanie dohliada desaťčlenná Správna rada.

Academia Europaea je súčasťou vedeckých poradných orgánov Európskej komisie SAM (Mechanizmus vedeckého poradenstva) a SAPEA (Vedecké poradenstvo európskych akadémií pre politiku), ktoré kolégiu európskych komisárov poskytujú nezávislé vedecké dôkazy a politické odporúčania v akejkoľvek oblasti, a ktoré považujú za dôležité aj Európsky parlament a Rada. Academia Europaea tiež reprezentuje Európsku úniu vo formáte S20, čo je vedecká platforma skupiny G20, fóra 20 najväčších ekonomík sveta.

Veľký osobný záväzok

„Zvolenie do vedenia Academia Europaea je pre mňa nielen veľkým osobným záväzkom, ale zároveň uznaním dlhodobej a systematickej práce, ktorú vykonávajú vedecké tímy na mojich pôsobiskách – Stredoeurópskom inštitúte pre výskum práce (CELSI), Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, Stredoeurópskej univerzite vo Viedni, ako aj v Slovenskej ekonomickej spoločnosti. Som presvedčený, že prispeje nielen k zviditeľneniu slovenskej vedy, ale aj k posilneniu jej zapojenia do európskeho akademického priestoru,” reagoval Martin Kahanec na svoje zvolenie.

Kahanec zdôraznil svoju víziu ďalej posilňovať rolu Academia Europaea pri riešení kľúčových akademických a spoločenských výziev. To zahŕňa podporu interdisciplinárneho dialógu, aktívne zapojenie sa do nových trendov, ako je nástup univerzít štvrtej generácie, a rozvíjanie strategickej pozície Academia Europaea ako vedeckej autority v Európe a vo svete prostredníctvom akademických a aplikovaných iniciatív, ako sú SAM/SAPEA a formát S20.

Kahanec tiež pripomenul potrebu chrániť a rozvíjať akademickú slobodu a posilňovať nezávislosť, integritu, a odolnosť akademických inštitúcií, a to najmä v kontexte upadajúcich demokracií. Viac o Academia Europaea nájdete tu.

Martin Kahanec

Martin Kahanec (PhD Tilburg University - 2006) je profesorom a bývalým dekanom na Stredoeurópskej univerzite vo Viedni (CEU), zakladateľom a výskumným riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) a riaditeľom Centra Johna Shattucka pre ľudské práva na CEU.

Od roku 2015 pôsobí na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzite v Bratislave ako výskumný pracovník, kde v minulosti viedol Katedru sociálneho rozvoja a práce. Je členom Rady vlády SR pre výskum, technológie a inovácie a bývalým členom Vedeckej rady ministerstva práce a sociálnych vecí ČR.

V rokoch 2022-2024 bol členom Správnej rady Univerzity Komenského v Bratislave a v rokoch 2016 - 2018 pôsobil ako predseda Slovenskej ekonomickej spoločnosti. Je redaktorom niekoľkých medzinárodných vedeckých časopisov.

Podľa databázy ekonomických vedeckých publikácií RePEc je dlhodobo najproduktívnejším ekonómom pôsobiacim na Slovensku a v prvej stovke najproduktívnejších ekonómov na svete v oblasti migrácie.

Jeho hlavné oblasti výskumu zahŕňajú ekonomickú politiku, ekonómiu práce a populačnú ekonómiu, migráciu a mobilitu práce, ekonomické nerovnosti, etnicitu a reformy na európskych trhoch práce.

Martin Kahanec publikuje články v renomovaných medzinárodných vedeckých časopisoch ako aj kapitoly a knižné publikácie v prestížnych medzinárodných vedeckých vydavateľstvách (napr. Oxford University Press, Springer, Edward Elgar). O výsledkoch jeho výskumu informovali mnohé slovenské aj svetové médiá ako BBC, Economist, Guardian, Handelsblatt a ďalšie.

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI)

CELSI je nezávislý, neziskový a nestranný výskumný ústav so sídlom v Bratislave na Slovensku. Inštitút CELSI, založený v roku 2008, sa špecializuje na multidisciplinárny výskum týkajúci sa trhov práce a inštitúcií, práce a organizácií, podnikania a spoločnosti v nasledujúcich oblastiach výskumu: dáta a meranie, starostlivé spoločnosti, nové formy práce, pracovná mobilita, nerovnosti a zraniteľnosti, politiky v oblasti sociálneho zabezpečenia a práce, sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie, a zelené a digitálne transformácie.

Víziou CELSI je byť medzinárodne uznávaným vedeckým centrom pre špičkový výskum, poskytovanie spoľahlivých dôkazov pre tvorbu politík a rozvoj talentov v širokej oblasti štúdia trhu práce. Vo svojom aplikovanom výskume a analýze politík CELSI podporuje zameranie sa na krajiny strednej a východnej Európy. Viac o CELSI nájdete tu.

Ak ste zástupcom alebo zástupkyňou médií a chcete sa dozvedieť viac, kontaktujte nás na adrese dominik.hutko@celsi.sk

Zdroje

O Academia Europaea:

https://www.ae-info.org/ae/Acad_Main/About_us/Governance

https://www.ae-info.org/ae/Acad_Main/Sections

https://www.ae-info.org/ae/Acad_Main/Annual_Business_Meetings

https://www.ae-info.org/ae/Acad_Main/List_of_Members

https://www.ae-info.org/ae/Acad_Main/About_us/What_are_we

O Martin Kahanec:

https://people.ceu.edu/martin_kahanec

https://ideas.repec.org/top/top.mig.html#authors

https://ideas.repec.org/top/top.slovakia.html#authors

https://www.celsi.sk/sk/ludia/detail/64/martin-kahanec/

 

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\