SK EN

Sexual Harassment in the Workplace

CELSI predstavil výsledky slovenskej správy medzinárodného projektu Sexuálne obťažovanie na pracovisku

14. november 2024

CELSI Inštitút predstavil výsledky slovenskej správy, ktorá je súčasť medzinárodného projektu Sexuálne obťažovanie na pracovisku, ktorý sa realizoval s podporou a v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung.

Workshop, ktorý sa konal 13. novembra v Bratislave, bol zorganizovaný CELSI v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva. Stretli sa na ňom výskumníci, zástupcovia odborov, zamestnávateľov, inštitúcií a aj odborníci na problematiku sexuálneho obťažovania.

Výskumníčka CELSI Kristína Gotthardová spolu s Martou Kahancovou predstavili výsledky výskumu a odporúčania pre inštitúcie, zamestnávateľov a odborové organizácie, pričom zdôraznili komplexný prístup k prevencii, prešetrovaniu a sankcionovaniu sexuálneho obťažovania na pracovisku, ako súčasť dlhodobého záväzku presadzovať bezpečné a inkluzívne pracovné prostredie.

Odporúčania boli zamerané na posilnenie inštitucionálnych rámcov spolu s implementáciou účinných politík na pracovisku. Pozornosť upriamili aj na príklady dobrej praxe a aktívne zapojenie odborov do týchto procesov. Celú správu v anglickom jazyku si môžete prečítať tu:

Výskumné výsledky a odporúčania boli prediskutované v panelových diskusiách s odborníkmi.

Zamerali sa na účinnosť antidiskriminačnej legislatívy na Slovensku, napĺňanie dôkazného bremena v prípadoch sexuálneho obťažovania, ako aj na potenciálnu úlohu odborových organizácií pri zlepšovaní účinnosti procesov súvisiacich s prevenciou a vyšetrovaním sexuálneho obťažovania a monitorovaním povinností zamestnávateľov.

Druhá panelová diskusia predstavila praktické rady a postupy na riešenie sexuálneho obťažovania priamo na pracovisku - od toho, ako sa za seba postaviť, cez dôležitosť sankcií pre obťažovateľa až po zabezpečenie bezpečného pracovného prostredia a rešpektovanie potrieb obťažovanej osoby.

Pre odstránenie sexuálneho obťažovania na pracovisku a zabezpečenie bezpečného a inkluzívneho pracovného prostredia pre všetkých, je nevyhnutná spolupráca na individuálnej, komunitnej a inštitucionálnej úrovni.

Ďakujeme našim hosťom: Silvia Porubänová (riaditeľka Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Zuzana Homer (vedúca kancelárie Friedrich Ebert Stiftung), Monika Benedeková (predsedníčka Rady OZ KOVO a predsedníčka Komisie pre rodovú rovnosť KOZ SR), Veronika Michelčíková (právnička, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva), Magdaléna Musilová (expertka na problematiku sexuálneho obťažovania, Fakulta managementu UK), Bianka Urbanovská (lektorka sebaobrany a zakladateľka združenia ZA SEBA), Lucie Obrovská (právnička, Kancelária verejného ochrancu práv ČR a ombudsmanka na Janáčkova akadémia múzických umení v Brne) and Daniel Gerbery (vedúci výskumného tímu, Inštitút pre výskum práce a rodiny).

Prezentácie:

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\