SK EN

Projekty

EGRUiEN: Podpora digitálnej a zelenej transformácie prostredníctvom oživených a inkluzívnych rokovaní medzi odbormi a zamestnávateľmi

68

2025 - 2028

Projekt EGRUiEN si kladie za cieľ odpovedať na otázku, ako najlepšie zabezpečiť spravodlivú zelenú a digitálnu transformáciu prostredníctvom inštitúcií a praktík sociálneho dialógu.

Číslo projektu:
101178146

EÚ program Horizont Európa

Projekt EGRUiEN si kladie za cieľ odpovedať na otázku, ako najlepšie zabezpečiť spravodlivú zelenú a digitálnu transformáciu prostredníctvom inštitúcií a praktík sociálneho dialógu. Cieľom je chrániť, zastupovať a začleniť zraniteľných a nestandardných pracovníkov a zároveň ochrániť pracovníkov, ktorí sú v súčasnosti zamestnaní na primárnom trhu práce, pred tým, aby sa dostali do nestabilných pracovných podmienok.

Európa prechádza obdobím rýchlej a zásadnej transformácie, ktorá ovplyvňuje výrobu, zamestnanosť, dizajn pracovných miest a požiadavky na zručnosti v mnohých odvetviach. Medzi sektory skúmané v rámci EGRUiEN patria automobilový priemysel, energetika, taxislužby na vyžiadanie a opatrovateľské služby. Táto transformácia prináša protichodné ciele: z ekonomických a environmentálnych dôvodov musí prebiehať čo najrýchlejšie, avšak zároveň podnecuje procesy kreatívnej deštrukcie, ktoré oslabujú efektívnosť sociálneho dialógu. Sociálny dialóg však v minulosti často slúžil ako nástroj riadenia transformačných procesov.

EGRUiEN bude skúmať, ako sociálny dialóg v minulosti riadil podobné prechody a ako si sociálne dialógy vedú v súčasnosti. Prostredníctvom participatívneho akčného výskumu so skutočnými a potenciálnymi sociálnymi partnermi vytvorí projekt výskumný základ na oživenie sociálneho dialógu v kontexte zelenej a digitálnej transformácie. Výsledkom budú výskumne podložené nástroje na vytvorenie inkluzívnejšieho a efektívnejšieho sociálneho dialógu.

EGRUiEN pozostáva z deviatich pracovných balíkov (WP): - Riadenie (WP1) - Historický výskum (lokálne dlhodobé historické prípadové štúdie, WP2) - Štyri sektorové štúdie (automobilový priemysel, energetika, opatrovateľstvo a taxislužby na vyžiadanie, WP3-6) - Koordinácia na úrovni EÚ (akčný výskum, WP7) - Nový sociálny dialóg (medzinárodná komparatívna analýza, WP8) - Diseminácia (WP9)

Historický výskum poskytne základ pre sektorové štúdie, ktoré následne vytvoria podklad pre participatívny akčný výskum na úrovni EÚ (WP7) a komparatívnu medzinárodnú analýzu (WP8). Diseminácia je zakomponovaná priamo do výskumného dizajnu prostredníctvom participatívneho výskumu, pričom WP9 umožní široké šírenie výsledkov medzi odborníkmi z praxe, tvorcami politík a akademickou obcou.

Publikácie:

Publikácie budú čoskoro doplnené

Udalosti projektu

Žiadne udalosti pre tento projekt.

Partneri projektu:

University of Jyväskylä (Finland)
Web

University of Parma (Italy)
Web

Lappeenranta-Lahti University of Technology (Finland)
Web

European Centre for Social Welfare Policy and Research (Austria)
Web

Tallinn University (Estonia)
Web

University of Oslo (Norway)
Web

University of Wrocław (Poland)
Web

University of Zaragoza (Spain)
Web

Cardiff University (United Kingdom)
Web

Notus (Spain)
Web

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce - CELSI (Slovakia)
Web

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\