SK EN

Projekty

DEVCOBA: Rozvoj kolektívneho vyjednávania v sektore starostlivosti

60

2024 - 2025

Číslo projektu:
101126385

Funded by the European Commission – DG for Employment, Social Affairs and Inclusion

Cieľom projektu je preskúmať dynamiku, mechanizmy a vplyvy rozvoja kolektívneho vyjednávania a zastúpenia v sektore starostlivosti so zameraním najmä na sociálne a zdravotné služby pre starších ľudí (služby dlhodobej starostlivosti) a sociálno-vzdelávacie služby pre deti vo veku 0-5 rokov (starostlivosť o deti –ECEC).

Konkrétne sa zameriava na hlbšie pochopenie mechanizmov a postupov dostupných v členských štátoch EÚ s cieľom zabezpečiť primerané rozšírenie kolektívneho vyjednávania, podporu členstva v odboroch a združeniach zamestnávateľov a využívanie bilaterálnych/trojstranných orgánov sociálneho dialógu na navrhovanie iniciatív a politík na riešenie problémov nedostatku zručností a pracovnej sily.

Celkovo sú tieto výskumné ciele zamerané na vypracovanie odporúčaní pre jednotlivé odvetvia o tom, ako zlepšiť kvalitu pracovných miest v sektore starostlivosti, čo je obzvlášť dôležité pre sociálnych partnerov a tvorcov politík na vnútroštátnej úrovni aj na úrovni EÚ, aby sa ich program orientoval a zakostolil na pevnom empirickom základe.

Rozšírenie uplatňovania inštitúcií kolektívneho vyjednávania a pokrytia sa považuje za nevyhnutný proces na zlepšenie pracovných podmienok a kvality pracovných miest, ako aj na posilnenie atraktívnosti a kapacity na udržanie kľúčového segmentu terciárneho sektora, ktorý nadnárodne zaznamenal vysokú fluktuáciu a vážny nedostatok pracovnej sily a zručností.

Napriek tomu skutočný pokrok v kvalite a kvantite pracovných miest v sektore, o ktorom sa predpokladá, že pozitívne ovplyvní kvalitu ponúkaných služieb, predstavuje rozmer, ktorý je rovnako problematický a mnohostranný na pochopenie ako rozhodujúci pre meranie na poskytovanie empiricky podložených odporúčaní.

Prijatie tejto špecifickej perspektívy na analýzu sektora starostlivosti vyplýva z uznania jeho významu vo vnútroštátnej agende a agende EÚ pre tvorcov politík aj sociálnych partnerov na jednej strane a na druhej strane z obmedzenej pozornosti výskumu, ktorej sa mu venuje v akademickej diskusii.

Predchádzajúce medzinárodné štúdie, najmä projekt SOWELL (Social Dialogue in the Welfare Services. Pracovnoprávne vzťahy, trh práce a sociálni aktéri v opatrovateľských službách – VS/2020/0242), ktoré vykonáva toto konzorcium, zdôraznili, že vo vyspelých kapitalistických ekonomikách sektor starostlivosti trpí prierezovými a kumulatívnymi kritickými problémami v oblasti zamestnanosti, pracovných podmienok a pracovnoprávnych vzťahov.

V dôsledku toho táto škodlivá dynamika kvality pracovných miest a zamestnanosti v odvetví platenej starostlivosti porušuje (namiesto toho, aby prispievala k ich uspokojovaniu) ústredné zásady obsiahnuté v Európskom pilieri sociálnych práv týkajúce sa zabezpečenia spravodlivých a homogénnych pracovných podmienok (kapitola II) a porušuje Európsku stratégiu starostlivosti v oblasti starostlivosti nedávno spustené s cieľom konkrétne zamerať sa na tieto služby.

Dôležité je, že dôsledky pre sociálnu nerovnosť sa ešte zhoršujú, keď sa nevyhnutne začlení rodová perspektíva, pretože ženy vykonávajú mnoho platených (okrem neplatených) opatrovateľských prác. Platené opatrovateľské služby tradične predstavujú odvetvia, v ktorých dominujú ženy: koncentrácia žien zhoršuje mzdové tresty spojené s týmito zamestnaniami, čo prispieva k pretrvávajúcim rozdielom v odmeňovaní žien a mužov.

CIELE

1. Systematické porovnanie poznatkov o kolektívnom vyjednávaní

Prehĺbenie systematických a komparatívnych poznatkov a šírenie informácií o štruktúre a rozsahu kolektívneho vyjednávania a zastúpenia, miere odborov a kvalite pracovných miest v sektore starostlivosti so zameraním najmä na služby VSRD a LTC v rôznych krajinách EÚ.

2. Iniciatívy špecifické pre jednotlivé krajiny na rozšírenie kolektívneho vyjednávania

Preskúmanie repertoáru opatrení prijatých sociálnymi partnermi v jednotlivých krajinách s cieľom rozšíriť a rozvinúť rozsah kolektívneho vyjednávania ako opatrenia na zlepšenie kvantity a kvality práce v sektore starostlivosti. To umožní poskytnúť odborné poznatky o tom, ako komplexnejšie inštitúcie kolektívneho vyjednávania a orgány sociálneho dialógu umožňujú zlepšiť pracovné podmienky a kvalitu pracovných miest, ako aj znížiť nedostatok zručností a pracovnej sily.

3. Aktivácia sociálnych partnerov

Podpora informovanosti a aktivácie sociálnych partnerov, zainteresovaných strán a tvorcov politík v kritických otázkach týkajúcich sa kvantity a kvality práce v sektore starostlivosti v krajinách EÚ na európskej, vnútroštátnej a odvetvovej úrovni nadviazaním systematického a konštruktívneho dialógu s nimi.

4. Diseminácia

Diseminácia výsledkov výskumných činností a stimulovanie výmeny informácií, sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania medzi sociálnymi partnermi, zainteresovanými stranami a tvorcami politík na úrovni EÚ, na vnútroštátnej a odvetvovej úrovni o tom, ako kolektívne vyjednávanie a iné iniciatívy sociálneho dialógu riešia kvantitu a kvalitu práce v sektore starostlivosti v rôznych členských štátoch EÚ.

Oficiálna webstránka projektu: https://devcoba.unimi.it/

Publikácie:

Publikácie budú čoskoro doplnené

Partneri projektu:

Università degli Studi di Milano (UNIMI)
Web

Employment Relations Research Centre (FAOS)
Web

University of Amsterdam (UVA)
Web

Universitat Autònoma de Barcelona (UAB)
Web

University of Bremen (UNI-Bremen)
Web

European Federation of Public Service Unions (EPSU)
Web

Federation of European Social Employers (FESE – Social Employers)
Web

Advisory board
Web

Newsletter prihlásenie

Prihlasením as na odber, súhlasíte s našimi pravidlami používania.
\