Projekty
BAWEU: Obchod a sociálne zabezpečenie. Preferencie a kolektívne konanie v Európe
42
2020 - 2022
Číslo projektu:
VS/2020/0141
Tento projekt získal finančnú podporu od Európskej únie
V rámci stratégie EÚ vidíme cieľ podporovať inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast. V rámci tejto stratégie existuje silné prepojenie medzi snahou o podporu sociálneho dialógu, udržanie sociálnej integrácie a tým, aby ekonomika EÚ bola viac založená na vedomostiach, viac konkurencieschopná a inovatívna.
Projekt BAWEU sa zameriava na súhru medzi týmito tromi dimenziami (sociálny dialóg, sociálna integrácia a konkurencieschopnosť) skúmaním úlohy zamestnávateľských združení a preferencií zamestnávateľov a činností smerom k sociálnej ochrane. Sociálna ochrana je zároveň zdrojom nákladov pre spoločnosti (v dôsledku zdaňovania a sociálnych príspevkov) a cenným aktívom pre zabezpečenie konkurencieschopnosti a inovatívnosti: môže podporiť ponuku pripravených na prácu a kvalifikovaných pracovníkov (zlepšením ich zručností, pomocou pri zosúlaďovaní pracovného a rodinného života atď.).
Prostredníctvom prístupu zmiešaných metód (kvantitatívna štúdia založená na prieskume a kvalitatívne rozhovory a zhromažďovanie a analýza dokumentov) sa projekt zameria na to, ako v piatich rôznych európskych krajinách a na úrovni EÚ zamestnávatelia a zamestnávateľské združenia vytvárajú svoje preferencie a vzájomne interagujú medzi sebou a taktiež s odborovými zväzmi a inštitúciami vo vzťahu k základným politikám sociálneho zabezpečenia, ako sú dôchodky, aktívne a pasívne politiky trhu práce a rodinné politiky.
Výsledky projektu sa budú hromadne šíriť: porovnávacia správa bude zaslaná Európskej nadácii pre zlepšenie životných a pracovných podmienok (výsledky zdôraznia otázky týkajúce sa životných a pracovných podmienok spolu s otázkami sociálneho dialógu); národné správy budú zaslané a prediskutované s národnými sociálnymi partnermi a členmi vlád, aby sa venovali diskusii o sociálnom dialógu týkajúcej sa sociálnych opatrení zamestnávateľov a poskytli určité politické rady; niektoré informačné materiály budú zaslané do medzinárodných a národných novín a niektoré papere budú zaslané do medzinárodných vedeckých recenzií, aby mohli byť zapojené do akademickej diskusie.
Všeobecným cieľom projektu je analyzovať kľúčovú tému sociálneho dialógu: sociálne preferencie zamestnávateľov a ich politické kroky v tejto oblasti (interakcie s odbormi a vládami). Projekt má tri špecifické ciele:
- Lepšie pochopiť, ako sa menia preferencie homogénnych alebo diferencovaných podnikov voči sociálnym politikám v postindustriálnej a globálnej ekonomike
- Lepšie pochopiť, ako sa vyvíja úloha zamestnávateľských združení pri vyjadrovaní a reprezentovaní preferencií zamestnávateľov
- Ovplyvniť diskusiu o preferovaných sociálnych politikách a sociálnom dialógu
Publikácie:
- Policy paper: Employers’ organisations and labour market policies in the EU
- Policy paper: Employers’ organisations and family policies in the EU
- Policy paper: Employers’ organisations and pensions policies in the EU
- Policy paper: Employers’ organisations and Vocational Education and Training in the EU
Udalosti projektu